Login:

Heslo:

Dnes je: čtvrtek, 29. 9. 2022 Svátek má: Michal

 

Kyselina listová patří do skupiny vitaminů rozpustných ve vodě, je velmi důležitá pro lidské tělo. Někdy je označována jako vitamin B11. Je nezbytným faktorem pro syntézu nukleových kyselin v buňkách čili má významnou úlohu při obnově buněk a také velký význam pro krvetvorbu. Je důležitá i pro funkci nervového systému. Spotřeba kyseliny listové je v těhotenství zvýšena.
POUŽITÍ:
Používá se profylakticky jako ochrana před hypovitaminózou, neboť k nedostateku kyseliny listové v těle může dojít i při vysokém příjmu potravou v důsledku nedostatečného vstřebání. Terapeuticky u pacientů s poruchami vstřebávání a také těhotným ženám, které mohou mít relativní nedostatek kyseliny listové z důvodu nadměrného požadavku plodu. Používá se také u těch pacientů, kteří dlouhodobě užívají léčiva zasahující do přeměny kyseliny listové - k těm léčivům patří trimethoprim, methotrexat, perorální antikoncepční přípravky, fenytoin.
NEPODÁVAT PŘI:
přecitlivělosti na tento vitamin, při chudokrevnosti z nedostatku vitamin B12,při útlumu kostní dřeně.
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY:
Nežádoucí účinky nebývají časté. U přecitlivělých osob se může vyskytnout svědění, zčervenání kůže, někdy až ke křeči svalstva průdušek. Po velkých dávkách kyseliny listové může dojít k předrážděnosti, popř.k mírným zažívacím obtížím.
MOHOU SE UŽÍVAT I JINÉ LÉKY?:
Kyselina listová při současném užívání se sulfonamidy snižuje jejich účinek sulfonamidů a také mírně snižuje resorpci železa. Naopak účinek kyseliny listové je snížen barbituráty, perorálně užívanými antikoncepčními přípravky a některými léky určenými k léčbě epilepsie. Její vstřebávání snižují soli železa.
DÁVKOVÁNÍ:
Kyselina listová je součástí mnoha multivitaminových směsí, u nichž je profylaktická denní dávka 400 mikrogramů pro dospělé a děti od 12 let, poloviční denní dávka pro děti od 3 do 12 let. Samotná základní účinná látka je vázána na lékařský předpis a pak její perorální terapeutické dávky se pohybují v rozmezí 0,01-0,02 g. Těhotným ženám se profylakticky podává 200-500 mikrogramů kyseliny listově denně zejména v zimních měsících a na začátku jara, kdy je málo listové zeleniny ve stravě
UPOZORNĚNÍ:
Zvýšený příjem kyseliny listové v těhotenství a v období kojení konsultovat s lékařem! Při výskytu nežádoucích účinků nebo zpět na obsah vitaminůjiných neobvyklých reakcí vyhledejte svého ošetřujícího lékaře!
 
    Svatá Anna
    TOPlist
     
    Naše poslání je prosté: KVALITNÍ LÉČIVA, KONKURENČNÍ CENY, SPOKOJENÝ ZÁKAZNÍK
    © 2006, Lékárna U Sv.Anny, s.r.o.