Login:

Heslo:

Dnes je: čtvrtek, 29. 9. 2022 Svátek má: Michal

 

Vitamin B1 (thiamin, někdy zvaný také aneurin) je rozpustný ve vodě. Vyskytuje se v lidském organismu ve vázaných formách. Účastní se přeměny cukrů v organismu a je významný také při přeměně alfa-oxokyselin. Thiamin je pravidelnou složkou multivitaminových přípravků.
POUŽITÍ:
Používá se profylakticky jako ochrana před nedostatkem tohoto vitaminu v těle nebo při prokázaném nedostatku tohoto vitaminu, tj. při hypovitaminóze, která se projevuje únavou, často ztrátou chuti k jídlu, svalovou slabostí, závratěmi, bolestmi v kloubech, poruchami růstu, zrychlením srdeční činnosti, poklesem krevního tlaku, psychickými a nervovými poruchami. Jako doplňkové léčivo se používá také při zánětech nervů projevujících se u alkoholiků a těhotných žen, při léčbě hnisavých zánětů vlasových míšků čili tzv. furunklů, při pásovém oparu, u roztroušené sklerózy a také při terapii léčivy, která potlačují střevní floru syntetizující vitaminy skupiny B.
NEPODÁVAT PŘI:
přecitlivělosti na thiamin.
 
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY:
Alergické kožní reakce.
 
MOHOU SE UŽÍVAT I JINÉ LÉKY?:
Vitamin B1 zesiluje účinek některých lokálně používaných anestetických přípravků. Jeho vstřebávání snižují současně podávaná antibiotika a jiná chemoterapeutika, která potlačují střevní mikroflóru.
DÁVKOVÁNÍ:
Udávaná denní potřeba thiaminu je asi 1,5 mg, při profylaktickém podávání v polyvitaminových přípravcích se pohybují denní dávky pro dospělé a děti nad 12 let v rozmezí 0,25-1,5 mg. Pro menší děti jsou doporučovány dávky poloviční. Doporučovaná terapeutická dávka stanovená lékařem se však může pohybovat až v rozmezí 25-100 mg.
UPOZORNĚNÍ:
V těhotenství a při kojení není podávání zakázáno. Pozor - při předávkování nebo při dlouhodobém používání vyšších dávek thiaminu se mohou objevit alergické projevy, jako senná rýma, kopřivka apod. Při objevení se nežádoucích účinků se ihned zpět na obsah vitaminůporaďte s lékařem!
 
    Svatá Anna
    TOPlist
     
    Naše poslání je prosté: KVALITNÍ LÉČIVA, KONKURENČNÍ CENY, SPOKOJENÝ ZÁKAZNÍK
    © 2006, Lékárna U Sv.Anny, s.r.o.