Login:

Heslo:

Dnes je: středa, 28. 9. 2022 Svátek má: Václav

 

Vitamin D je souhrnné označení pro řadu účinných látek se stejným účinkem: ergokalciferol (vitamin D2), cholekalciferol (vitamin D3), dále analog vitaminu D2 dihydrotachysterol, kalcitriol jako forma vitaminu D3 a syntetické látky kalcipotriol a takalcitol pro místní aplikaci na kůži. Jeho význam spočívá v regulaci hospodaření těla s vápníkem a fosforem.
POUŽITÍ:
Spolu s jinými vitaminy k prevenci nedostatku vitaminů v těle, dále k léčbě stavů projevujících se z nedostatku vitaminu D (nedostatečný přívod potravou, poruchy jeho absorpce při poruchách vstřebávání tuků nebo nedostatek UV-záření), při sníženém vstřebávání vápníku a fosfátů ze střeva. Léčba stavů řidnutí kostí - demineralizace kostí, u tetanických stavů, při zvýšené dráždivosti motorických nervů, u sklonu ke křečím.
NEPODÁVAT PŘI:
zvýšené hladině vápníku v krvi, při zvýšeném vylučování vápníku močí, u stavů vážného odvodnění organismu. Nekombinovat s dalšími preparáty s obsahem vitaminu D. Zvýšené opatrnosti je třeba v těhotenství, při kojení a také při současném podávání léků ze skupiny srdečních glykosidů a při nedostatečné činnosti ledvin.
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY:
Nechutenství, nevolnost, zvracení, zácpa, bolesti a křeče břicha, dehydratace, zvýšené močení, žízeň, malátnost, bolesti hlavy a psychické změny, což jsou projevy zvýšené hladiny vápníku v krvi.
MOHOU SE UŽÍVAT I JINÉ LÉKY?:
Účinek vitaminu D se snižuje při současnéaplikaci léčiv vázajících fosfor (léky snižující překyselení žaludeční šťávy s obsahem solí hliníku a hořčíku), barbiturátů a rifampicinu.
DÁVKOVÁNÍ:
Denní potřeba vitaminu D u dospělého člověka je okolo 800 m.j. (20 mikrogramů), u dětí 200-400 m.j. (m.j. = mezinárodní jednotka). Pro preventivní podávání se doporučují dávky 400m.j. denně nebo 10 - 12 mikrogramů denně. Při prokázaném výrazném nedostatku vitaminu D je nutno léčebně podávat farmakologické dávky 1 mg, čili 40 000 IU. denně pod lékařským dozorem.
UPOZORNĚNÍ:
Podávání farmakologických dávek vitaminu D kojícím matkám může způsobit zvýšenou hladinu vápníku v krvi u kojených zpět na obsah vitaminůdětí. Poradit se s lékařem!
 
Vitamin E je v tucích rozpustný vitamin. Chemicky ho tvoří skupina tokoferolů, v lécích se používá biologicky nejúčinnější alfa-tokoferol. Působí jako ochranná složka buněčných membrán.
POUŽITÍ:
K prevenci a léčbě nedostatku vitaminu E v organismu, k prevenci vývojových poruch plodu, k doplnění zásoby vitaminu po operacích, při těžkých onemocněních, v rekonvalescenci a při větší zátěži. Jako doplňkové léčivo u neplodnosti, jako podůrný lék hormonální léčby menstruačního cyklu, při klimakterických obtížích, při svalové ochablosti, ve stomatologii ke zlepšení stavu dásní, k prevenci parodontózy, jako podpůrný prostředek při onemocnění kloubového aparátu, při nervových obtížích, při poruchách sliznic dýchacích a polykacích cest.
NEPODÁVAT PŘI:
přecitlivělosti na vitamin E, vysoké riziko uvolnění krevních sraženin, v prvních třech měsících těhotenství, u dětí do 3 let.
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY:
Snášenlivost vitaminu E je dobrá, pouze při dlouhodobém užívání nebo při vysoké dávce mohou vzniknout zažívací obtíže, únava, slabost a bolesti hlavy. Podávání vysokých dávek vitaminu E může mít za následek zhoršenou poruchu srážlivosti krve, která je vyvolaná nedostatkem vitaminu K.
MOHOU SE UŽÍVAT I JINÉ LÉKY?:
Při správném dávkování nejsou interakce známy. Při současném podávání železa se však potřeba vitaminu E zvyšuje.
DÁVKOVÁNÍ:
Za doporučený minimální denní příjem se považuje 10-20 mg vitamínu E. Terapeuticky je však obvyklá denní dávka pro dospělé jedince vyšší 200-400 mg vitaminu E. U dětí je perorální dávka 5-10 mg denně, je však lépe podávání vitaminu E u dětí nad 3 let věku konzultovat s lékařem. Dávkování v těhotenství a v období kojení určuje lékař.
UPOZORNĚNÍ:
Opatrnosti je třeba při podávání dětem mladším 12 let a u osob, které používají perorálně podávané přípravky proti krevní srážlivosti a u žen s dlouhodobým užíváním antikoncepčních přípravků. Při výskytu nežádoucích účinků se poraďte s lékařem!zpět na obsah vitaminůPři současném používání přípravků s vitaminy nebo s minerály je také nutná konzultace s lékařem!
 
    Svatá Anna
    TOPlist
     
    Naše poslání je prosté: KVALITNÍ LÉČIVA, KONKURENČNÍ CENY, SPOKOJENÝ ZÁKAZNÍK
    © 2006, Lékárna U Sv.Anny, s.r.o.