Login:

Heslo:

Dnes je: čtvrtek, 29. 9. 2022 Svátek má: Michal

 

Vitamin B6, pyridoxin, se skládá ze tří forem - pyridoxinu, pyridoxalu a pyridoxaminu. Patří do skupiny ve vodě rozpustných vitaminů B a je nesmírně důležitý jako koenzym pro řadu metabolických (dekarboxylačních a transaminačních) přeměn v těle.
POUŽITÍ:
Používá se jako prevence nedostatku vitaminu z potravy, při zvýšené potřebě vitaminu u těhotných a kojících žen, pak k léčbě sníženého množství pyridoxinu v těle, což se projevuje především zvýšenou nervosvalovou dráždivostí vedoucí u dětí až ke křečem, mazotokovými změnami kůže, záněty sliznice dutiny ústní. Účinná je jeho aplikace také při chudokrevnosti a při nervových obtížích. Jako doplňková látka se používá také při toxických projevech ozáření a při dlouhodobé terapii perorálními antikoncepčními přípravky, penicilaminem, isoniazidem a hydralazinem.
NEPODÁVAT PŘI:
přecitlivělosti na pyridoxin.
 
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY:
Ojediněle se mohou vyskytnout alergické kožní reakce. Po vysokých dávkách vitaminu B6 se mohou objevit zvýšené hladiny jaterních transamináz.
MOHOU SE UŽÍVAT I JINÉ LÉKY?:
Řada léčiv při dlouhodobé terapii - perorální antikoncepční přípravky, penicilamin, isoniazid, hydralazin - snižuje hladinu pyridoxinu v těle. Pyridoxin snižuje účinek levodopy, což je důležité při léčbě parkinsonismu.
DÁVKOVÁNÍ:
Profylaktické podávání pyridoxinu se pohybuje do 5 mg denně, tato dávka je však snížena při použití směsi s jinými vitaminy a minerálními solemi do O,5-2 mg. Terapeutické dávkování bývá individuální. Obvyklá terapeutická perorální dávka 20 - 40 mg denně, u některých typů anémií se může dávka zvýšit až na 500 mg pyridoxinu/den.
UPOZORNĚNÍ:
Při výskytu neobvyklých reakcí se poraďte s lékařem! Dávky v období těhotenství a při kojení také konzultovat s lékařem!
 
    Svatá Anna
    TOPlist
     
    Naše poslání je prosté: KVALITNÍ LÉČIVA, KONKURENČNÍ CENY, SPOKOJENÝ ZÁKAZNÍK
    © 2006, Lékárna U Sv.Anny, s.r.o.